ST dílna Momo

Od 1.1.2023 do 31.12.2025 je poskytovaná sociální služba Sociálně terapeutická dílna Momo financována z prostředků Evropského sociálního fondu a Operačního programu Zaměstnanost plus v rámci projektu Podpora dostupnosti sociálních služeb v Pardubickém kraji. V tomto období bude služba podporována i prostředky Účelové dotace Pardubického kraje.

Posláním Sociálně terapeutické dílny Momo jenabízet při ručním zpracování ovčí vlny zapojení do pracovního života lidem s mentálním, tělesným a zdravotním postižením z Chrudimi a okolí, kteří nemohou najít uplatnění ani na chráněném trhu práce.

Cílem sociální služby je aktivovat a rozvíjet pracovní potenciál uživatelů, poskytnout jim bezpečný prostor pro seberealizaci včetně nasměrování ke vstupu na chráněný trh práce.

Cílová skupina
Dospělí lidé (18 – 64 let) s mentálním, tělesným a se zdravotním postižením s možností dopravy do zařízení.

Místo a čas poskytování sociální služby,

Sociálně terapeutická dílna Momo, Palackého třída 200, 537 01 Chrudim

pondělí až pátek od 7:30 do 12:00

PRINCIPY POSKYTOVANÉ SLUŽBY:

INDIVIDUÁLNÍ PŘÍSTUP

Respektujeme individualitu každého uživatele, jeho potřeby, přání, dovednosti a schopnosti s ohledem na jeho zdravotní stav. Při individuálním plánování vycházíme z nepříznivé sociální situace uživatele a naším cílem je tuto situaci zmírnit. Uživatele zapojujeme do plánování a hodnocení služby. Během pobytu v dílně podporujeme uživatele jak v posilování jeho silných stránek, tak i v rozvoji kompetencí v oblastech, ve kterých si není jistý.

BEZPEČÍ

Vytváříme bezpečné a přátelské prostředí, které je stabilní a důvěryhodné. Plně respektujeme právo na soukromí a při naší práci zachováváme mlčenlivost. Uživatel se vždy má na koho obrátit s žádostí o pomoc a podporu. Službu poskytujeme v pravidelném čase a místě podle dohodnutých podmínek a rytmu dne/týdne/měsíce/roku.

PARTNERSTVÍ

Při naší práci respektujeme osobnost uživatele bez jakéhokoli posuzování. Nabízíme spolupráci, spolurozhodování a nalézání vzájemné dohody. Rozvíjíme komunikaci ve vzájemné rovnosti. Zajímá nás životní příběh našich uživatelů, jejich zázemí.

SAMOSTATNOST

Naše uživatele vedeme k samostatnosti, k osobní zodpovědnosti a k co nejmenší závislosti na druhých. Poskytujeme jim přiměřenou pomoc a podporu. Nabízíme prostor pro sebevyjádření a pro rozvoj vnitřního potenciálu.

PROFESIONÁLNÍ PŘÍSTUP

Při naší práci se řídíme Etickým kodexem. Vzděláváme se a zaměřujeme se zvyšování kvality poskytované služby. Nenahrazujeme to, co je běžně dostupné. Dodržujeme vnitřní předpisy a stanovené postupy poskytování sociální služby. Sledujeme aktuální trendy sociální práce, jsme otevřeni potřebným změnám, spolupracujeme s dalšími organizacemi v síti sociálních služeb.

SOCIÁLNÍ SLUŽBA JE POSKYTOVÁNA BEZPLATNĚ

Den v dílně

Sociálně terapeutická dílna Momo Chrudim je pro uživatele otevřena od pondělí do pátku od 7.30 do 12.00 hodin.

  • společné přivítání
  • následuje společné cupování vlny a volný rozhovor,
  • součástí rozhovoru je i naplánování práce na daný den,
  • po společném cupování následuje svačina,
  • poté je na řadě samotné vyrábění – česání vlny, plstění,
  • uživatelé se aktivně podílejí dle svých schopností na úklidu dílny, přípravě čaje, kávy a mytí nádobí,
  • společné rozloučení
ST dílna v otázkách a odpovědích

Existuje nějaký rozdíl mezi sociálně terapeutickou dílnou (dále jen STD) a „chráněnou dílnou“?

Jan Rodina: Ano, významný. Zatímco v „chráněné dílně“ jsou zdravotně znevýhodnění lidé zaměstnanci a pracují za finanční odměnu. Tak STD je sociální službou poskytovanou dle zákona o sociálních službách a tedy klientům, kteří do služby dochází mzdu nevyplácí. STD jsou zařízení, ve kterých si klienti teprve budují nebo udržují „pracovní návyky“, aby se stali zaměstnatelnými a mohli se ucházet o pracovní místo ať už na chráněním nebo otevřeném trhu práce.

Marcela Líbalová: V STD se ale nezaměřujeme pouze pracovní činnosti. Část denní náplně je věnována nácviku nebo udržování jiných dovedností jako je příprava teplých nápojů a jednoduchých jídel, péče o domácnost, hygiena atd. Podporujeme klienty v jejich samostatnosti a soběstačnosti, aby mohli žít po co nejdelší dobu v domácím prostředí a nemuseli tak využívat finančně náročnou pobytovou službu.

Jan Rodina: Nicméně jeden princip mají chráněné dílny a STD společný. Lidé, co do nich dochází, musí chtít pracovat. To je základ, ani jedno není volnočasový klub.

Jak probíhá dopoledne v dílně?

Marcela Líbalová: V dílně se scházíme od půl osmé a po osmé hodině začneme s první činností, což je cupování ovčí vlny. Během toho si v pár větách postupně sdílíme zážitky z předchozího dne nebo víkendu. Také si společně upřesňujeme plán na daný den. Co kdo bude dělat, co kdo bude mít na starost a co je potřeba zvládnout.

V devět hodin následuje přestávka na svačinu, během které se klienti procvičují v ostatních činnostech, jako je vaření kávy/čaje, práce v kuchyňce či obsluha a dopomoc druhému člověku. Od půl desáté do čtvrt na dvanáct se věnujeme práci s ovčí vlnou – plstění, vážení, barvení a balíčkování vlny.

Vaši klienti se tedy v dílně učí nebo procvičují mnoho věcí.

Marcela Líbalová: Je to tak, spoustu. Od zavazování tkaniček, přes práci s vlnou a třeba žehlení až po obsluhu zákazníků v našem obchůdku. Naši klienti mají různá omezení, možnosti, schopnosti a přání. Z toho plyne široká paleta individuálních potřeb a výzev. Ukazuje se, že rozvoj psychomotorických dovedností probíhá neustále a zároveň je potřebné dosaženou úroveň kompetencí udržovat.

Jak se k vám může dostat nový klient?

Marcela Líbalová: Domluvíme se na návštěvě, při které si zájemce dílnu prohlédne, aby měl představu, čemu se věnujeme, v jakém prostředí a jak pestrém a velkém kolektivu pracujeme.

Potom následuje dvouměsíční zkušební doba, během které se vzájemně více poznáváme a zjišťujeme, zda bude využívání služby pro klienta vhodné a prospěšné. Hledáme cíle spolupráce a činnosti, ve kterých by se klient mohl/měl rozvíjet. Úzce tedy spolupracujeme s rodinou či opatrovníky a snažíme se, aby se rozvíjené dovednosti dali přenést do běžného života klienta.

Co přesně v dílně vyrábíte a kde je možné výrobky zakoupit?

Jan Rodina: Věnujeme se starobylému plsťařskému řemeslu. Z ovčí vlny ručně za mokra plstíme různé bytové a módní doplňky, prostírání, podsedáky, obaly na knihy nebo třeba kabelky, šperky, brože atd. Plstěné výrobky naší dílny nesou označení Regionální produkt Železné hory a reprezentují tak náš region mezi ostatními lokálními producenty v celorepublikovém měřítku. Dále vyrábíme několik druhů sad na tvoření a balíčky s vlnou. Provozujeme svůj obchod a eshop s našimi výrobky a potřebami i pomůckami pro plstění. Prodáváme i na Fleru. Účastníme se různých prezentačních a prodejních akcí v Chrudimi a okolí. Veškerý výtěžek z prodeje se vrací zpátky do dílny a částečně financuje její provoz.

Proč zrovna výrobky z ovčí vlny?

Jan Rodina: Taková byla vize zakladatelů při vzniku naší společnosti v roce 2007. S plstěním se jich několik setkalo na studiích speciální pedagogiky v zahraničí. Plstění podobně jako jiná tradiční řemesla zlepšuje motoriku, trénuje vůli a vytrvalost i logické myšlení. Je to práce s lokálně dostupným přírodním materiálem. Těch benefitů, co práce s vlnou přináší, je spousta.

Marcela Líbalová: Pro mě plstění představuje tradiční řemeslo, které dnes lidé opět dokáží ocenit. Málokdo si umí představit, jak specializovaná a často fyzicky náročná práce to je. Někteří lidé z běžné populace mnohdy nezvládnou to, co naši klienti. Od ostříhané vlny po konečný výrobek v obchůdku je dlouhá cesta a hodiny práce.

Jan Rodina: Poskytujeme sociální službu na pozadí poctivé ruční práce. Snažíme se vyrábět řemeslně dokonalé výrobky s příběhem. S příběhem o pestrých životech klientů naší služby, kteří navzdory svým zdravotním omezením, žijí o něco radostněji s vědomím užitečnosti, že mají světu a ostatním lidem co dát….

Činnost společnosti podporuje:
MPSV, Pardubický kraj a město Chrudim